Реч в предучилищна възраст - Значение

Предучилищната възраст е онзи преиод, в който детето започва да вижда малките щрихи от света около него и  проявава желание да ги познава, опознава. Детето започва да осъзнава , да се учи кое е грешно и кое лошо, да разбира последиците от поведението си , учи се да използва речта си , за да изрази своите нужди и да общува с другите около него- родители, деца, учители и т.н.  В яслена група децата използват много малко думи, някои често имитират. Използват погледа си, ръцете си, плача си, тъй като все още нямат реч. Речта се стимулира чрез книжки, правилен говор на родители, подходящи стимули. Всичко, което мотивира детето да изговаря думи , като първо почва от глаголи с три звука, както и изречения с подлог и сказуемо. Ролята на родителите и учителите е да стимулират вербалната активност. Често наблюдавам деца, които използват твърде много екранно време, а това довежда до забавянето на речта. 

Какво е необходимо да правим , за да стимулираме реч ? 

-Подтикване на децата постоянно да задават въпроси. Те го правят доста често , тъй като искат да научат нови неща; 

-Използване на книжки с аудио звукове, които да провокират любопитството и да стимулират говорния апарат; 

- Не даваме на готово на децата това, което искат. Нека го изяват с цяло изречение от типа "Дай, вода! "; 

- Участие в диалог на различни теми чрез ролеви игри и т.н. Децата в тази възраст развиват речта си, тъй като усвояват различни категории-  професии, плодове и зеленчуци, превозни средства, Всичко това допринася за обогатяване на речника. В началото е пасивен , а после става активен. Учат се да използват думите по предназначение. Разбират повече за социалните отношения- купувам/продавам, награда/наказание и т.н. 

Към петата година усвояват и прилагателни имена . Учат се да сравняват вече познати обекти и предмети от околната среда. Участват в кратък диалог на интересна за тях тема. Търсят одобрението на другите около тях . Речта е мост между всички хора на света. Независимо дали става въпрос за деца и възрастни. Тя ни помага да бъдем чути, разбрани, видени. Речта отразява и нашето вътрешно състояние. Как говорим , какво послание предаваме. Бързата реч говори за вътрешно безспокойство, умерената реч говори за разумна увереност. Често Заекването е резултат от стресови събития, които оказват влияние върху темпа на речта и  това може да обсъдим в друга статия. 

Но без реч ние много трудно бихме могли да заявим присъствието си, нуждите си, емоциите си, потребонстите си. Речта е това, което ни прави живи. И за това още от предучилищна възраст се стимулират децата да опознават емоциите си, да говорят правилно и да развият речта си, да подобряват социалните си умения, защото всичко това един ден ще ги превърне в пълноценна личност, която може да се слива и да се изразява.